Ha külföldre utazol, minden esetben meg kell felelned az adott ország beutazási feltételeinek - ezeket ellenőrizheted a Konzuli Szolgálat honlapján, valamint az adott ország budapesti nagykövetségének honlapján.
Ilyen általános feltétel többek között, hogy:
- érvényes úti okmánnyal (útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal) rendelkezz;
- az úti okmány érvényességére is vannak szabályok (pl. számos ország előírja, hogy a hazautazástól számítva még legalább 6 hónapig érvényes legyen az úti okmány);
- a belépéshez vízum is szükséges lehet, amelyet előzetesen az adott ország nagykövetségén vagy belépéskor, a határon lehet igényelni;
- az utazás céljától függően (turizmus, tanulás) különböző szabályok vonatkozhatnak rád;
- előzetes online engedély lehet szükséges (pl. ESTA az USA-ban);
- utazás előtt online utasregisztráció lehet szükséges;
- szülői hozzájáruló nyilatkozat a kísérő nélkül vagy nem a szülővel történő utazás esetén (ld. részletesen itt).
A légitársaságok sok esetben már a felszállásnál ellenőrzik a célországba történő belépés feltételeinek meglétét és nyilvánvaló hiányosságok esetén nem engednek felszállni a repülőgépre.
A beutazási feltételek meglétét az adott ország határrendészeti szerve vizsgálja, és dönt arról, hogy beléphetsz-e az országba vagy nem. Ahol nincs határellenőrzés – lásd Schengeni országok belső határai – előfordulhat szúrópróbaszerű (ún. mélységi, vagyis az ország területén belüli) vizsgálat, vagy ideiglenesen visszaállított határellenőrzés (pl. járványhelyzet, vagy tömegeket vonzó rendezvény miatt).
Ha feltartóztatnak a határon, jó, ha nálad van a cél- vagy tranzitországban működő magyar konzulátus telefonszáma. A konzul segíthet a hatósággal való kommunikációban, a szüleiddel való kapcsolatfelvételben, meggyőződik arról, hogy biztosított-e tolmács jelenléte, közreműködhet hiányzó információ beszerzésében (pl. szülői hozzájárulás), illetve közreműködhet a hazaút megszervezésében, amennyiben a határon visszafordításra kerülne sor.
Egy esetleges visszafordítás, belépés megtagadása esetén panasszal, felülvizsgálati/fellebbezési kérelemmel nem a konzulhoz, hanem közvetlenül a fogadó ország eljáró hatóságához (általában határőrségéhez) kell fordulnod.